کد مطلب: 78036 تعداد بازدید: ۵۷

مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران:

تحول در حوزه با شعار ایجاد نمی شود | هدف حوزه تولید مدرک نیست

شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۱۳:۴۱
مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران گفت: تحول در حوزه تنها با اسم ایجاد نمی شود بلکه با ایجاد زیرساخت ها شاهد تحول واقعی در حوزه خواهیم بود.

حجت الاسلام والمسلمین علی غفاریمدیر حوزه علمیه خواهران مازندران طی گفتگوئی با خبرنگاران بیان کرد: در طول سال های قبل انقلاب، ظرفیت و استعدادهای بسیار ارزشمندی در بین بانوان متدینه وجود داشت که متأسفانه مورد غفلت قرار گرفته بود و خوشبختانه به برکت انقلاب اسلامی، عنایات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری امکان تحصیل برای خواهران علاقمند در حوزه های علمیه فراهم شده است.

وی افزود: با توجه به این که نیمی از جمعیت کشور را بانوان تشکیل می دهند و خانومها مهندس و معمار تربیت جامعه هستند، این امر فرصت خوبی برای بانوان فاضله به وجود آورده است.

حجت الاسلام غفاری گفت: عمر حوزه های علمیه خواهران به صورت سازمان یافته حدود 22 سال و در مازندران حدود 12 سال است و در این استان 22 مدرسه علمیه با حدود 6 هزار طلبه مشغول به تحصیل و فارع التحصیل در مقطع سطح 2، 3 و 4 در رشته های مختلف داریم.

وی تصریح کرد: با دلائل متقن و قابل اثبات اعلام می کنم که حوزه علمیه خواهران دوشادوش حوزه علمیه برادران با بیش از هزار سال قدمت فعالیت می کند که این نشان از استعداد و توان بانوان طلبه است.

وی ادامه داد: خواهران طلبه در عرصه های علمی، پژوهشی و فرهنگی به موفقیت های ارزشمندی دست یافته و مقامات کشوری زیادی به خصوص در امر پژوهش کسب نموده اند که این نشانگر بخشی از ظرفیت حوزه علمیه خواهران است که باید این توان و استعداد از طریق رسانه ها اعلام شود تا جامعه در جریان این توانمندی ها قرار گیرد.

وی ادامه داد: رویکرد جدیدی که  با مدیریت جدید در حوزه های علمیه خواهران به وجود آمده ، رویکرد به حقی است که باید انجام می شد؛ چون قرار نیست ما یک دانشگاهی به نام حوزه های علمیه بشویم، هدف حوزه تولید مدرک نیست، بلکه یکی از وظایف ذاتی حوزه تربیت انسان است و اگر هر یک از این انسان های مؤثر وارد جامعه شوند، به طور حتم آثار و برکات ارزشمندی را برای جامعه در پی خواهند داشت.

وی تاکید کرد: در حوزه های علمیه یکی دو دهه ضرورت داشت که به کمیت پرداخته شود؛ اما در حال حاضر، حوزه برای تحقق اهداف تربیتی و اخلاقی خود نیازمند تحول است و امروز مسأله تحول در حوزه نیازمند یک عزم جدی همه بخش ها است که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: در بحث تحول و کیفی سازی باید آمایش موضوعی و سرزمینی متناسب با نیاز کشور و بین الملل صورت گیرد که برای هر منطقه چه مقدار طلبه و در چه موضوعاتی نیاز داریم.

استاد حوزه مازندران تصریح کرد: آمایش سرزمنی ما، کل جهان است؛ چون دین اسلام جهان شمول بوده و باید پیام دین را به تمام ملتها برسانیم؛ لذا نمی توانیم در این مسئله به مباحث بین المللی بی توجه باشیم.

وی اعلام کرد: یکی از بهترین راههای ارتباط با دنیا، رسانه ها هستند که با هزینه بسیار کم می توانیم جامعه جهانی را مخاطب خود قرار دهیم؛ بنابراین باید در این مسیر بهترین استفاده را از این ابزار برد.

وی با تأکید بر این که آمایش در عرصه ملی و استانی نیز باید انجام شود، بیان کرد: حوزه باید برای همه نیازهای جامعه اسلامی، طلاب متخصص نظیر امام جماعت، امام جمعه، نویسنده، مدیران فرهنگ و شخصیت های رسانه ای تربیت کند.

حجت الاسلام غفاری در پایان با اشاره به این که اگر قرار است تحولی در حوزه رخ دهد، باید همه این مسائل رعایت شود،

گفت: تحول در حوزه تنها با اسم ایجاد نمی شود و باید این زیرساخت ها را فراهم کنیم تا شاهد تحول واقعی در حوزه باشیم