کد مطلب: 76687 تعداد بازدید: ۷۱

مؤسس مدرسه علمیه حضرت نرجس ساری:

مهمترين وظيفه انبياء و اولياء الهي تعليم و تربيت است

پنجشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۲:۳۸
مؤسس مدرسه علمیه خواهران حضرت نرجس (سلام الله علیها) ساری گفت: مهمترين وظيفه انبياء و اولياء الهي تعليم و تربيت است كه در روایات از آن، نوعی عبودیت و بندگی خدا یاد شده است.

حجت السلام والمسلمین سید صادق پیشنمازی در مراسم گرامی داشت شهید آیت­الله مرتضی مطهری و روز معلم  که با حضور اساتید، کادر و طلاب، در مدرسه علمیه حضرت نرجس(سلام الله علیها) ساری برگزار شد، ضمن اشاره به روایت (من علمنی حرفاً فقد صیّرنی عبداً) بیان کرد: تبعیت از احکام الهی، بندگی خدا و تبعیت از احکام نفس، عبودیت و بندگی شیطان است؛ نقش معلم نیز چنین است؛ چراکه عبودیت و تعلیم رابطه­ی تنگاتنگ با یکدیگر داشته و محبوب­ترین مخلوقات نزد خدا، انبیاء و اولیاء الهی هستند که مهم­ترین وظیفه آنان تعلیم است.

وی اظهار کرد: تعلیم فقط به گفتار نیست؛ بلکه حجیت معصوم در سه بخشِ ِ قول، فعل و تقریر بیان شده که معلم نیز در این سه بخش، چه بداند یا نداند تاثیرگزار است؛ از این­رو باید رفتارش را به گونه­ای مدیریت کند که آثار منفی به جای نگذارد.

مؤسس مدرسه علمیه حضرت نرجس(س) در ادامه گفت: شاگردان بدون اختيار، تاثيرات خلقي و رفتاري معلمان را پذیرفته و به آن سمت کشيده مي شوند؛ لذا يکي از صفاتي که در وجود يک معلم نمونه ، ضروري و لازم است،  برخورد همراه با روي گشاده و مهربان است تا شاگردان نيز تحت تاثير اين برخورد معلم بتوانند به راحتي مشکلات خود را بيان کنند .

وی تصریح کرد: تغييرات اخلاقي افراد تنها با پند و اندرز و موعظه صورت نمي پذيرد،  بلکه زماني اين مهم تحقق پيدا مي کند که همراه با عمل و رفتار انساني باشد؛ همچنین زير بناي رابطه عاطفي که ميان معلم و شاگرد برقرار مي شود، روحيات و خلقيات معلم و نه روش تدريس وی است.

پیشنمازی گفت: یکی دیگر از زاویه های تاثیرگزاری بر افراد، ذهنیت است؛ به این معنا که تصوّرات ذهنی و تخیّل در فرآیند انجامافعال اختیاری نقشآفرین هستند و بهواسطة آنها، اراده و شوق و تحریک عضلات بهوجود میآید؛ اما گاهی تصورات ذهنیبدون واسطه نیز باعث تغییراتی در خارج میشوند.

وی اضافه کرد: گاهی انسان فردی را دوست ندارد و نسبت به او پیش فرض منفی در ذهن دارد،  این حس به روح فرد مقابل خواهد رسید؛ از  این رو معلم و شاگرد تاثیرات مثبت و یا منفی خود را نسبت به هم منتقل می­کنند؛ این مبنا به ما کمک می­کند نسبت به هم نگاه مثبت داشته باشیم.

وی در پایان با اشاره به آیه­ی 69سوره عنکبوت و تاکید بر «لنهدينّهم» گفت: به وعده‏هاى خدا اطمينان داشته باشيم که حتما راه را نشان می­دهد؛ زیرا پروردگار هستی معلمی است که می­آموزد، عمل می­کند  و روزی طالبِ علم را به عهده گرفته است.