کد مطلب: 69288 تعداد بازدید: ۹۱

مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران:

حوزه علمیه فرصتی مناسب برای حضورخواهران در مراکز علمی است

سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۹:۵۵
مدیر حوزه علمیه خواهران استان مازندران گفت: حوزه علمیه فرصت مناسبی برای حضور خواهران در عرصه های مختلف علمی و دانشگاهی است.

به گزارش خبرگزاري كوثر از مازندران، حجت الاسلام والمسلمین غفاری مدیر حوزه علمیه خواهران استان مازندران در همایش طلیعه حضور طلاب جدید الورود این مدیریت در سالن همایش‌های اردوگاه حضرت نرجس‌(سلام الله عليها) قم با اشاره به اهمیت مسیر انتخاب شده توسط طلاب بیان کرد: خدای متعال فرصت بسیار خوبی به شما خواهران داده تا بتوانید وارد دانشگاه فقه جعفری شوید؛ بنابراین باید قدر این موقعیت را دانسته و در این مسیر برای رسیدن به کمال و درجات عالی علمی و نفسانی تلاش کنید.
 وی با بیان این‌که شما مصداق کسانی هستید که در محضر اهل‌بیت طاهرین(عليهم السلام) هستند، تصریح کرد: شما در مسیر مبارکی قدم گذاشته‌اید که در تداوم رسالت انبیاء الهی است؛ امکان تحصیل برای شما در محافل دانشگاهی نیز فراهم  بوده است، اما حضور در مکتب حضرت زهرا(سلام الله علیها) را ترجیح داده و در این وادی مقدس وارد شده اید.
وی با اشاره به عوامل راه‌یابی طلاب به حوزه‌های علمیه اعلام کرد: علل و عوامل بسیاری دست به دست هم داده و شما را به این مسیر کشانده است؛ لذا باید ثابت قدم بوده و شکر این نعمت را که ترک تنبلی و تلاش با تمام وجود است، به جا بیاورید.
مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران با بیان این‌که ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، این مسیر به اختیار یا به جبر زمان سپری خواهد شد، گفت: باید به این نکته توجه داشته باشید که انسان همیشه شادابی جوانی را ندارد، بنابراین باید مقصد حرکت را به درستی انتخاب و فرصت‌های پیش رو را غنیمت بشماریم.
وی اضافه کرد: قبل از انقلاب اسلامی، نظام مشخص، هدفمند و واحدی برای خواهران در سراسر جهان شیعه وجود نداشت، اما بعد از پیروزی انقلاب، شاهد تشکیل جامعه الزهرا(سلام الله عليها)  و مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران و به دنبال آن با عنایت و تدبیر مقام معظم رهبری تشکیل شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران  به طور مستقل هستیم که این امر نشان از توجه دقیق و عمق نگری رهبر انقلاب به ظرفیت بالای دینی بانوان این جامعه دارد.
وی در ادامه اعلام کرد: حوزه های علمیه خواهران به برکت انقلاب اسلامی، خون شهدا و نظر بلند امام راحل در سال 75 به صورت مدون و با شکل جدید و مشخصی تاسیس و حدود 22 سال از عمر با برکت آن سپری شده است؛ در این مدت آن قدر این مجموعه حوزوی پیشرفت کرده که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، حوزه علمیه خواهران یک پدیده عظیم و مبارکی است.
حجت الاسلام  غفاری با بیان این که حوزه های علمیه خواهران ظرفیت بسیار خوبی برای تعمیق بخشی امور دینی و  جامعه دارد گفت: در حال حاضر بیش از 500 مدرسه علمیه خواهران با استعداد یک دانشگاه در اقصی نقاط کشور  وجود دارد که در مقطع سطح دو(کارشناسی)، سه (کارشناسی ارشد) و چهار( دکترا) در حال فعالیت هستند.
وی تصریح کرد: تأسیس حوزه‌های علمیه خواهران یکی از مهمترین فرصت‌های ایجاد شده بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند بوده که فرصت مناسبی را برای حضور خواهران در عرصه های مختلف علمی و دانشگاهی فراهم کرده است.
مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران با بیان این که وجود رهبر انقلاب به عنوان شخصیت جامع نگر، دقیق و رصدگر نیازمندی های دینی برای انقلاب، نظام و جامعه اسلامی برکت است، تصریح کرد: باید قدردان این نعمت بزرگ در نظام و پیرو ولایت مطلقه فقیه در مسائل مختلف باشیم.
وی با بیان اینکه هر سه مقطع تحصیلی سطح 2، 3 و 4 در حوزه علمیه خواهران مازندان فعال است، گفت: شما خواهران طلبه نباید تنها به اتمام سطح 2 اکتفا کنید؛ بلکه شما مسیر طولانی را در پیش داشته و باید از فراگیری علوم دینی به حوزه نظریه پردازی و اصلاح بسیاری از امور و رفتار در جامعه گام بردارید؛ به همین خاطر با اعتماد به نفس، جدیت و برنامه ریزی دقیق این مسیر را پیموده و بدانید هر چه بهتر این مسیر را بشناسید، راحتر آن را طی خواهید کرد.
وی تأکید کرد: با توجه به این که در حال حاضر  رسالت حوزه علمیه خواهران بیش از گذشته سنگین تر شده است؛ بنابراین لازم است برای اثر گذار بیشتر  در جامعه جهانی تلاش کنید، زیرا  امروز، جامعه و مردم کشور، تنها مخاطب شما نیستند، بلکه جامعه جهانی مخاطب شما خواهند بود.
حجت الاسلام غفاری عنوان کرد: برای انسان دو نوع زندگی قطره‌ای و دریایی وجود دارد،  که در زندگی نقطه‌ای همه همت فرد برای برآورده کردن نیازهای خود و جامعه‌ خود است، اما فرد در زندگی دریایی تمام دنیا را مدنظر قرار خواهد داد.
وی ابراز داشت: نگاه امروز ما، نگاه جهانی است، شهدا زندگی دریایی را انتخاب کرده و هدف آنها نجات تمام دنیا از بند ذلت و گمراهی بوده است، اما رانت خواران و حرام‌خواران عالم، زندگی قطره‌ای را انتخاب کرده‌اند، حال شما باید توجه داشته باشید که قطره و متعلق به نقطه‌ای خاص نیستید، بلکه توسعه وجودی پیدا کرده و متعلق به جهان اسلام هستید.
مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران در پایان خاطر نشان کرد:  هر کس در این مسیر قدم بگذارد، ابتدا باید خود را پاک کرده و سپس دیگران را پاک کند و به خدا برساند و این موضوع همان تکلیف الهی و دینی طلاب است.                                                                                                                                                     
همايش طليعه حضور طلاب جديد الورود حوزه علميه خواهران استان مازندران در روزهاي چهارشنبه و پنج شنبه 14 و 15 آذر ماه سال جاري در اردوگاه حضرت نرجس(سلام الله عليها) قم با حضور بيش از 330 طلبه برگزار شد.