کد مطلب: 67514 تعداد بازدید: ۱۲۰

برگزاری نشست ایمان تشویق مدار و ایمان تکلیف مدار در مرکز تخصصی نور الزهراء ساری

شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۲:۳۷
نشست پژوهشی- فرهنگی با موضوع" ایمان تشویق مدار و ایمان تکلیف مدار" در مرکز تخصصی حوزوی نور الزهراء (سلام الله علیها) ساری برگزار شد.

آقای سادات کرمی کارشناس سیاسی در  این نشست پژوهشی- فرهنگی بیان کرد: خلق حادثه ای همچون عاشورا نشانه اوج ایمانِ یک عبد واقعی بوده که مسئله تکلیف مدار بودن از جمله ویژگی های این واقعه است.
وی افزود: حکومت فاسد، جامعه فاسد و سکوت خواص منفعت طلبِ تشویق گرا سه عامل اصلی در شکل گیری قیام عاشورا است که کشور ایران در زمان پهلوی با چنین شرایطی مواجه بود.
کارشناس سیاسی در ادامه گفت: انسان های تشویق مدار، مکلفینی هستند که معیار و میزان آن ها پاداش و ثواب آن عمل است؛ در حالی که انسان های تکلیف گرا به دنبال انجام وظایف خود هستند.
وی تصریح کرد: اصلاح نگرش و تغییر سبک زندگی مردم به سبک زندگی اسلامی و دینی، از جمله امور مهمی است که حاکم جامعه اسلامی باید نسبت به آن اهتمام ویژه ای داشته باشد.
سادات کرمی تصاحب جانشینی پیامبر توسط غاصبین آن زمان و کنار زدن امام علی (علیه السلام) از خلافت را نشانه ایمان تشویق گرایانه و منفعت طلبانه سران آن جامعه بیان کرد.
 وی در پایان شکل گیری انقلاب اسلامی را نتیجه تکلیف گرا بودن مردم ایران دانست و خاطر نشان کرد: با توجه به این که حوزه های علمیه وامدار تکلیف مدار بودن مردم هستند؛ لذا نباید در انجام رسالت خود کوتاهی کنند.