کد مطلب: 61614 تعداد بازدید: ۱۱۵

نماینده خبرگان رهبری :

گناه و معصیت سبب عدم پذیرش حق در انسان می شود

شنبه ۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۷:۲۰
نماینده خبرگان رهبری در مدرسه علمیه خواهران حضرت آمنه (س) فریدونکنار گفت: گناه و معصیت سبب عدم پذیرش حق در انسان می شود.

آیت الله سید رحیم توکل نماینده مازندران در مجلس خبرگان رهبری در مدرسه علمیه خواهران حضرت آمنه (س)فریدونکنار بیان کرد: ارسال پیامبران برای هدایت به صورت عامه بوده است، به این معنا که پیامبران برای سلمان و ابوذر و هم برای ابولهب و ابوسفیان آمده اند.
وی افزود: ارسال قرآن هم به صورت عامه بوده و خداوند این کتاب آسمانی را برای هدایت همه فرستاده است.
نماینده خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به علت غائی خلقت عالم گفت: طبق آیه ی آخر سوره طلاق خداوند علت فاعلی خلقت آسمان ها و زمین هفت گانه و علت مفعولی ماده معرفی شده و در خصوص علت غائی در آخر آیه آمده که خداوند بر هر چیزی توانا و به همه چیز دانا است.؛ لذا علت غائی خلقت عالم این است که انسان بفهمد خدا به عملکرد او نگاه کرده که اگر مثبت باشد عزیز و اگر منفی بوده، ذلیل می شود.
وی اظهار کرد:  مردم در بیان انبیا به چهار دسته تقسیم می شوند که یک دسته آن کسانی هستند که آنقدر مرتکب گناه و معصیت شده اند که در خود عدم پذیرش قبول حق را  در خود پرورانده اند؛ همانند ابولهب که پیامبر(ص) خیلی با او و امثال او صحبت کرد اما بستر قبول حق در آنها وجود نداشت.
 آیت الله توکل در خصوص برخورد با چنین کسانی تصریح کرد: با این دسته از افراد باید با احتمالات صحبت کنیم، همانند امام رضا (ع) که در مناظره با چنین فردی از این دسته فرمودند: «فلانی تو میگویی خدایی وجود ندارد و من میگویم وجود دارد،اگر حرف تو درست باشد خب تو دچار مشکلی نشده ای و ما هم با اعمال نیکو سودی نمی بریم؛ اما اگر گفته من درست باشد آیا تو دچار مشکلی نمی شوی؟!»