کد مطلب: 59425 تعداد بازدید: ۱۲۰

خانواده تاثیر بسزائی در پیشرفت و انحطاط جامعه دارد

دوشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۰:۰۳
خانواده یکی از ارکان زندگی اجتماعی است که تاثیر بسزائی در پیشرفت و انحطاط جامعه دارد.

خانم قریب زانوسی استاد حوزه در جمع طلاب مدرسه علمیه الزهرا(س) کلاردشت در مورد مهارت زندگی و ازدواج بیان کرد: ازدواج نخستین سنگ بنای تشکیل خانواده و بالطبع، جامعه و اجتماع بوده و میزان اندیشه و تدبر در آن در میزان پیشرفت یا انحطاط و صعود یا سقوط جامعه تاثیر دارد.
وی افزود: مسأله ازدواج و تشکیل خانواده در شرع مقدس امر بسیار مهمی بوده و دارای آثار و نتایج فراوانی از جمله تولید و بقای نسل، تکمیل و تکامل انسان، آرامش و سکون، پاک دامنی، عفاف و مهم ترین فایده و هدف ازدواج، تشکیل خانواده است.
استاد حوزه در ادامه تصریح کرد: نفس این علقه زوجیت و تشکیل یک واحد جدید، مایه آرامش زن و مرد و مایه کمال و اتمام شخصیت شده که بدون آن ، هم زن و هم مرد هردو ناقصند و اگر این کانون، سالم و پایدار باشد، هم روی آینده و هم روی همین وضع فعلی جامعه تأثیر گذار خواهد بود.
وی گفت: مهارتهای زندگی عبارتند از توانایی‌هایی است که منجر به ارتقای بهداشت روانی افراد جامعه، غنای روابط انسانی، افزایش سلامت و رفتارهای سالم در سطح جامعه می‌شود.
وی در پایان خاطر نشان کرد: مهارتهای زندگی به صورت یک راهکار ارتقای سلامت روانی و هم به صورت ابزاری در پیشگیری از آسیب‌های روانی – اجتماعی مبتلا به جامعه نظیر اعتیاد، خشونت‌های خانگی و اجتماعی، آزار کودکان، خودکشی، ایدز و موارد مشابه موثر است؛ همچنین مهارتهای زندگی ابزاری قوی در دست متولیان سلامت روانی جامعه در جهت توانمندسازی جوانان در ابعاد روانی – اجتماعی بوده که به افراد کمک می‌کند تا مثبت عمل کرده و  خود و هم جامعه را از آسیب‌های روانی – اجتماعی حفظ کرده و سطح بهداشت روانی خویش و جامعه را ارتقاء بخشند.