کد مطلب: 57894 تعداد بازدید: ۹۹

در نشست راههای شاد زیستن و غلبه بر افسردگی مطرح شد:

صله رحم عاملی برای شاد زیستن

دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۰:۳۹
صله ارحام عامل برای شاد زیستن است که بنا بر روایات اسلامی سبب افزایش عمر و تخلیه روانی انسان¬ها در اثر دید و بازدید و گفتگو با یکدیگر می شود.

خانم محمودیان، مشاور و روانشناس، در این نشست در جمع طلاب مدرسه علمیه خواهران حضرت نرجس سلام الله علیها ساری گفت: مشاوره گرفتن و مراجعه به روانپزشك اقدامي مفيد و مثبت است زیرا مشكلات رواني هم مانند مشكلات جسمي اگر درمان نشده و به حال خود رها شوند عود كرده و به وضعيت وخيم‌تري مي‌رسند.
وی افزود: امروزه بیشتر خانم¬ها بیش از پیش، فشارهای روانی داخل و خارج خانه را تحمل می¬کنند و بیشتر ممکن است دچار افسردگی یا مشکلات روان¬شناختی شوند؛ شواهد نیز نشان داده میزان بروز افسردگی در خانم¬ها تقریبا 2 برابر آقایان است.لذا لزوم شناخت خلق¬وخوی خانم¬ها و توجه به تغییرات هورمونی و اقدام به موقع اطرافیان می¬تواند تا حدود زیادی سطح سلامت روان خانم¬ها را بالا ببرد.
این مشاور خانواده، خودآگاهی، همدلی، روابط بین فردی، ارتباط موثر، مقابله با استرس، مدیریت بر هیجان، حل مسئله، تصمیم گیری، تفکر خلاق و تفکر نقادانه؛ را از مهارت¬های زندگی دانست و گفت: مهارت‌های زندگی مهارت‌هایی هستند که توانایی اجتماعی و روحی فرد را افزایش می‌دهند و موجب می‌شوند تا فرد بتواند به نحوی بهتر و موثرتر با مشکلات و دشواری‌های زندگی مواجه شود.
وی در ادامه بیان کرد: افسردگی بیماری است که ممکن است به دلایل گوناگون سراغ افراد بیاید. عوامل متعددی برای بیماری افسردگی وجود دارد؛در این میان کسی موفق است که بتواندبر افسردگی¬اش غلبه کندو با حمایت خود و دیگران احساساتش را تحت کنترل خود درآورد و شادی را مجدد به خود بازگرداند.
وی گفت: اگر دچار افسردگی شدید، متوجه احساس ناامیدی و استیصال که ناگهان بروز کرده می¬شوید. در این وضعیت بهتر است برای درمان به پزشک مراجعه کنید. اما در این بین خودتان نیز می¬توانید با به کارگیری عادت¬های صحیح و تغییر در شیوه و سبک زندگی، اقدامات مفیدی برای بهبود وضعیت داشته باشید.
محمودیان درادامه، چهار عوامل شاد زیستن را برشمرد و خاطرنشان کرد: همه ما در زندگی به دنبال خوشبختی و سعادتمندی هستیم. شادی و نشاط در زندگی از جمله عواملی است که احساس رضایتمندی و خوشبختی را برای انسان به ارمغان می آورد. «خنده» تظاهر بیرونی و ظاهری خلق است که سبب آرامش و نشاط درونی می گردد.
وی اضافه کرد: یکی از راه¬هایی که برای شاد زیستن در اسلام توصیه شده که در واقع مهم¬ترین راه و اطمینان بخش¬ترین راهکار است، ذکر خدا و یاد الهی است. همچنان که آیه شریفه می فرماید: ألا بذکر الله تطمئنّ القلوب؛ آگاه باشید که تنها با یاد خدا دلها آرامش می¬یابد. (سوره مبارکه رعد/ آیه شریفه 21)
این روان شناس تصریح کرد: صله ارحام نیز عامل دیگری برای شاد زیستن است که بنا بر روایات اسلامی سبب افزایش عمر می گردد؛ زیرا باعث تخلیه روانی انسان¬ها در اثر دید و بازدید و گفتگو با یکدیگر می شود.
وی اعلام کرد: از دیگر کلیدهای طلایی برای بدست آوردن شادی در زندگی، صبور بودن است. آنچه سبب می¬شود شادی از زندگی رخت بربندد و اضطراب و ناراحتی جایگزین آن شود، آن است که انسان در برابر مشکلات صبر نکند. بنابراین صبور بودن از جمله راهکارهای شادکامی در زندگی به شمار می رود.