کد مطلب: 56369 تعداد بازدید: ۲۰۶

طی نشستی در مدرسه علمیه خواهران الزهرا بابل، اثبات ولایت فقیه در قرآن بررسی گردید

شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۸:۱۴
نشست اثبات ولایت فقیه در قرآن در مدرسه علمیه خواهران الزهرا (س) بابل برگزار گردید.

خانم محمدی کارشناس تربیتی در این نشست بیان کرد: برای اثبات ولایت مطلقه فقیه از قرآن باید مسایلی را مورد بررسی قرار داد که از جمله آنها اصل حکومت و ولایت در اسلام، اطلاق ولایت و شرایط حاکم که شامل اسلام و ایمان، عدالت و آگاهی به اسلام می باشد، است .
وی افزود: در رابطه با اصل حکومت و ولایت در اسلام، لزوم حکومت در هر جامعه های از بدیهیات بوده و نیازی به دلیل ندارد ولی باید به آیاتی بپردازیم که ولایت پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین را ثابت می نماید، از جمله آنها آیه 132 سوره آل عمران «بگو از خدا و فرستاده او اطاعت کنید تا مشمول رحمت شوید» و آیه 92 سوره مائده «اطاعت از خدا و پیامبرکنید و از مخالفان فرمان او بترسید» است.
وی گفت: در آیات قرآن، اطاعت از پیامبر و اولولامر را مقید به مورد خاص و موضوع خاصی نکرد و آنها را به صورت مطلق بیان کرده است، همچنین در آیه اطاعت، هر حکمی که خدا و رسولش کردند برمردم لازم شمرده شده و در آیاتی که امر به اطاعت از پیامبر(ص) و اولوالامر گردیده است نیز هیچ قیدی برای آن ذکر نشده است، در نتیجه از این آیات، اطلاق در ولایت ثابت می گردد و از آنجا که حکومت در جامعه اسلامی از ضروریات است و اختصاص به زمان پیامبر (ص) ندارد؛ لذا از این آیات می توان اطلاق در ولایت را برای حاکم اسلامی در هر دوره ای ثابت کرد.
محمدی اظهار داشت: حاکم باید شرایطی داشته باشد که از جمله آن ، اسلام ،ایمان،عدالت، فقاهت و کفایت در اداره امور جامعه اسلامی است؛ در نتیجه از مجموع آیاتی که در این موضوعات ذکر شد می توان تصویر کلی از سیمای حاکم از دیدگاه قرآن کریم بدست آورد.
وی اعلام کرد: در منطق قرآن حکومت و زمامداری تنها شایسته کسانی است که از صلاحیت های علمی و اخلاقی و توانمندی های لازم برخوردار باشند.
این کارشناس حوزه در خاتمه خاطر نشان کرد: حکومت اسلامی حکومت قانون خداست و حکم کردن به احکام الهی بدون حاکمیت دین شناس و متخصص مستعد در اجرای احکام الهی امکان پذیرنیست.