کد مطلب: 46348 تعداد بازدید: ۱۸۰

برگزاری کارگاه مهارت افزایی روش تحقیق در مدرسه علمیه ریحانه الرسول نکا

شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۲:۵۶
دومین جلسه کارگاه عملی مهارت افزایی روش تحقیق در مدرسه علمیه ریحانه الرسول (س) برگزار گردید.

حجه الاسلام محمد صادق فاضل معاون پژوهش مدرسه علمیه فیضیه بابل در این دوره بیان کرد: این کارگاه مهارت افزائی در راستای ارتقای سطح علمی پژوهشی طلاب ورودی 96، با هدف آمادگی سازی جهت انجام تحقیق پایانی در ترم های آتی، برگزار گردید.
وی افزود: طلاب باید با نحوه طراحی سوالات اصلی و فرعی، تنظیم فهرست مطالب و نحوه فیش نویسی برای  تک تک  عناوین پیشنهادی خودآشنایی داشته و مهارت های لازم را کسب نمایند.
این محقق حوزوی در ادامه اظهار کرد: طراحی سوالات اصلی و فرعی، سومین مرحله از طراحی تحقیق و سخت ترین و مهم ترین بخش روش تحقیق و پژوهش می باشد، که رسالت اصلی طراحی آن برای رسیدن به فهرست مطالب است.
فاضل با اشاره  به نکته بسیار مهمی در طراحی سوالات اصلی و فرعی تصریح کرد: برای طراحی سوال اصلی باید عنوان پیشنهادی رااز حالت مصدری به حالت پرسشی تغییر داد؛ همچنین باید سوال از « چیستی ، چرایی و چگونگی » صورت گیرد؛ بنابراین باید از مطرح نمودن سوال به گونه ای که با یک کلمه پاسخ داده شود اجتناب کرد .
دبیرجشنواره علامه حلی مازندران در پایان با اشاره به  اهمیت تنظیم فهرست مطالب خاطر نشان کرد: با توجه به این که فهرست مطالب مطالعات شما را نظم می بخشد تا برای فیش برداری و جمع آوری اطلاعات دنبال چه مطالبی بگردید؛ لذا از اهمیت بالائی برخوردار بوده و در تحقیق باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.