کد مطلب: 42243 تعداد بازدید: ۱۹۷

برگزاری نشست علمی «رفتار طلاب در خانواده؛ اعتلایی یا آسیب زا»

چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۳:۵۸
کرسی آزاداندیشی با موضوع «رفتار طلاب در خانواده؛ اعتلایی یا آسیب زا» با حضور طلاب خواهر، در مدرسه علمیه حضرت نرجس(س) ساری برگزار شد.

خانم فلاح به عنوان طلبه موافق در این نشست، با بیان اینکه خانواده یک نهاد مهم واساسی است که تربیت و رشد افراد جامعه را به عهده دارد و از طرفی نهاد روحانیت پیشگام دعوت به دین و اخلاق و وارث پیام مبعث حضرت رسول (ص) است، گفت: طلاب بیش از دیگر افراد وظیفه عمل به دین و اخلاق دینی را داشته و به عنوان الگو و نماد رفتار دینی در جامعه مطرح هستند.
وی افزود: طلبه باید براساس روایت امام صادق (ع) که فرمودند :«کونوا دعاة الناس بغیر السنتکم»  با رفتار و اخلاق خود، مردم بخصوص افراد خانواده مسائل دینی را در میان آنها مطرح کرده و موجب رشد و اعتلای خانواده شده و با مطالعه در زندگی بسیاری از علماو روحانیت، رفتارهای شایسته ایشان را در محیط خانواده و احترام به ارزشهای اعضای خانواده ونیازهای ایشان پیاده نماید.
وی با اشاره به اینکه رفتار درست و اخلاق مدار با ارزش تر واثرگذازتر از دهها جلسه سخنرانی است، تصریح کرد: اگر هرطلبه به سفارش امام علی (ع)، تقوا و نظم را در زندگی مد نظر داشته و در جزئیات زندگی مراقبت کند موجب اعتلای خود و در پی آن خانواده و جامعه خواهد شد.
خانم مؤمنی به عنوان طلبه مخالف( مخالف رعایت شدن مسائل اخلاقی توسط طلاب) گفت : طلاب به دلایل بسیاری ازجمله  کمبود درآمد ، علاقه به ادامه تحصیل به همراه داشتن خانواده و به تبع آن ، تلاش برای تامین داشتن زندگی ایده آل خود و خانواده ، درگیر مسائل حاشیه ای بسیاری می شوند که رفتار ایشان را در زندگی تحت الشعاع قرار می دهد.
وی تاکید کرد: آسیب های زیادی در زمینه های مختلف، در  زندگی طلاب مشاهده می شود که از آن جمله آن، بد اخلاقی، ریاکاری و تفاوت زندگی ایشان در منزل و خارج از آن، چشم و همچشمی، تهمت ، غیبت ، تجسس و ... . می باشد که یکی از علت های این آسیبها این است که طلبه در حوزه بیشتر از نظر علمی رشد کرده و متاسفانه مباحث اخلاقی زیاد مورد توجه طلاب قرار نمی¬گیرد، در حالیکه اگر طلبه کوچکترین لغزشی داشته باشد، در چشم عموم زیاد به نظر می آید.
وی خاطر نشان کرد: علم بدون عمل حجاب اکبر برای افراد است و موجب گمراهی می¬شود و این دو همانند بال یک پرنده هستند که در کنار هم باعث رشد و پیشرفت می شوند و چون طلاب منتسب به ائمه معصومین هستند کوچکترین کار ناشایست بزرگ جلوه می کند؛ لذا  باید در حوزه ها نیازها و خلأ های طلاب را پیدا کرد تا با راهکارهای مناسب با آن، اخلاقیات بین طلاب گسترش یابد
خانم نیکخواه استاد داور این کرسی اعلام کرد: بنده واقعی کسی است که بداند از کجا آمده و قرار است در دنیا چه کاری انجام داده و آینده او چگونه خواهد بود، لذا باید همیشه این نکته را در نظر داشته باشد که برای رسیدن به رضایت الهی فرصت زیادی وجود ندارد.
وی بیان کرد: طلاب منادی دین و عَلَم امام عصر را بدست گرفته و مسئولیت سنگین و حساسی بر عهده دارند و هررفتار خطای طلبه ضربه ای بر پیکر اسلام وارد می نماید و «نومِنُ بِبعض و نَکفُرُ ببعض» نباید بود و با تهذیب اخلاقی اثر گذاری مفید و شایسته را در جامعه داشته باشد..
وی ادامه داد: افراد جامعه از قشر روحانیت که ادامه دهندگان راه پیامبر(ص) و ائمه معصومین (ع) هستند، اخلاص، توجه به خدا، دینداری، صبوری در سختیها، هوشیاری وبسیاری از مسائل اخلاقی – دینداری، متوقع بوده و ایشان را سرمشق خود درزندگی قرار می دهند.همچنانکه خداوند در آیه 21 سوره احزاب خطاب به پیامبر(ص) وآیات34-28 همان سوره خطاب به همسران پیامبر(ص)،متذکر می شودکه ایشان الگوی جامعه هستند .
استاد حوزه مازندران اظهار کرد: متاسفانه علیرغم وجود طلاب مهذب، آسیب های زیادی در رفتار برخی از ایشان در خانواده وجامعه وجود دارد. یکی از آسیبها، کمرنگ شدن بحث تهذیب اخلاق در حوزه ها وپرداختن صرف به مباحث علمی است. چرا که با نبود انگیزه های الهی، صبروگذشت و دیگر مسائل اخلاقی در خانواده ها رنگ می بازد. همچنین مشغله های کاری فراوان جهت کسب درآمد بیشتر به دلیل چشم و همچشمی ها در برخی از خانواده های طلاب در رفتار ایشان موثر واقع شده و آسیب¬های جدی درپی خواهد داشت.  
وی در پایان گفت: بر اساس فرمایش پیامبر، طلاب چون حدیث و سنت پیامبر را تبلیغ می کنند، مورد رحمت خدا قرار می گیرند. لذا لازم است خود را متخلق به اخلاق حسنه و شایسته باشند تا جامعه از وجودشان بهره مند گردند.