کد مطلب: 41476 تعداد بازدید: ۱۸۹

مهم‌ترین جلوه عدالت اجتماعی امام علی، حفاظت از بیت المال است.

سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۸:۴۴
مهم‌ترین جلوه عدالت اجتماعی امام علی (ع)، حفاظت از بیت المال و تقسیم عادلانه آن بین مردم است.

خانم کاویانی کارشناس فرهنگی در جمع طلاب و اساتید مدرسه علمیه الزهرا (س) کلاردشت ضمن عرض تبریک به مناسبت ولادت امیرمؤمنان علی (ع)، جلوه عدالت حضرت علی را این چنین بیان کرد: دوران کوتاه حکومت امام علی(ع) بهترین مصداق برقراری عدالت در جامعه اسلامی می‌باشد. عدالتی که همگان را برابر ساخت و حقوق را به تساوی تقسیم نمود. جامعه‌ای که در آن سیاه و سفید، عرب و عجم، با یکدیگر تفاوتی نداشتند. هر کس می‌توانست به راحتی حقوق خویش را دریافت کرده و بدون دغدغه به امرار معاش پردازد.
وی افزود:  سیره امام علی (ع) بهترین الگو برای هر انسانی است که می‌خواهد عادلانه زندگی نماید.
وی تصریح کرد: مهم‌ترین جلوه عدالت اجتماعی امام علی (ع) حفاظت از بیت المال و تقسیم عادلانه آن بین مردم است. حضرت  در فرازی از خطبه‌های خود (خطبه ۱۳ نهج البلاغه) می‌فرمایند:"به خدا سوگند! بیت المال تاراج شده را هر کجا باشد که بیابم به صاحبان اصلی آن بازمی‌گردانم، اگر چه با آن ازدواج کرده، یا کنیزانی خریده باشند، زیرا در عدالت گشایش برای عموم است".
کاویانی خاطرنشان کرد: امام علی (ع) هنگامی اداره دولت اسلام را برعهده گرفت که معیارها، در مراحل پیشین حق با باطل مخلوط شده بود، پس هدف حضرت از مواجه شدن با حکومت، تأسیس نمونه دولت عدل الهی بود. از این رو اصرار داشت که بیعت با او آشکار انجام شود تا رضایت امت معلوم گردد. آنگاه حضرت با طبقه‌ای روبه رو شد که در نظام پیشین موقعیت اجتماعی و مالی متمایز از دیگر مسلمانان داشتند، پس با ایشان مقابله کرد و امور را به جای خود، یعنی برابری میان مردم در حقوق و تکالیف، بازگرداند، در نتیجه، آتش چندین جنگ علیه حضرت افروخته شد. از سوی دیگر، اردوگاه امویان از سود می‌جست.
وی تصریح کرد: امام علی(ع) با رد سیاست رشوه و خریدن پنهانی هم‌پیمانان امویان ، بر پیروی از سیاست مبتنی بر عدل و برابری میان مردم تاکید و همه دارایی‌هایی را که با زور و از راه چپاول گردآوری شده بود، مصادره  و به بیت المال برگرداند.