کد مطلب: 41286 تعداد بازدید: ۲۰۷

حوزه های علمیه در جهت فرهنگ سازی افزایش جمعیت اقدامات اساسی نمایند.

شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۶:۱۶
طلاب مبلغ مدرسه علمیه قدسیه بهشهر در ایام البیض به جمع معتکفین اعزام شدند.

خانم پورمهدی معاون فرهنگی مدرسه علمیه خواهران عصمتیه بابل در این نشست بیان کرد: امروزه بر اثر عوامل مختلف فرهنگی، اجتماعی و...، نگرش زنان نسبت به فرزند آوری تغییر و باروری در زنان کاهش یافته، در نتیجه جمعیت پیر جامعه زیاد شده است؛ حال آن که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله تاکید زیادی بر ازیار جمعیت داشته و از مسلمانان درخواست نموده تا بر زیادی امت خود افتخار کنند؛ از طرفی تولید نسل از دغدغه های مقام معظم رهبری نیز می باشد. و حال آنکه جوانان امروز به بهانه هایی از قبیل مضیقه مالی، ادامه تحصیل و... از فرزندآوری مجدد خود داری می کنند.
وی با اشاره به آسیبهای تک فرزندی گفت: کاهش امید به زندگی، افزایش  استرس در والدین و فرزندان، پرتوقع بودن فرزندان در خانواده و جامعه ، عدم تعادل روحی و روانی فرزندان،  قادر نبودن فرزندان به حل مشکلات 5- تاخیر بلوغ رفتاری تا جایی که فرزندان نمی توانند خشم خود را کنترل کرده و به فردی کم صبر تبدیل می شوند، بلوغ جنسی زودرس وعدم قدرت  در بیان احساسات از جمله این آسیبها می باشد.
خانم بابا نتاج استاد حوزه خواهران به عنوان منتقد بحث اظهار کرد: تک فرزندان منزوی و درونگرامی شوند، به گونه ای که به سختی با دیگران انس می گیرند و به راحتی ابراز احساسات ندارند، حال آن که خانواده های چند فرزندی برون گرا بوده و قدرت  بیشتری در مشکلات دارند.
وی افزود: افرادی که تک فرزند خانواده هستند در دوست یابی، ازدواج و بیان حقلیق زندگی، فرلاگیری مهارتهای زندگی دچار مشکل شده  و قدرت حل مسئله و مشکلات خود را ندارند؛ به گونه ای که در انجام همه کارها به کمک احتیاج داشته و به تنهایی مسئولیت نمی پذیرند.
خانم رحیمیان داور کرسی با بیان  امام سجاد علیه السلام در رساله حقوق اشاره کرد که ایشان فرمودند: امام سجاد(ع) می فرمایندد که
حق فرزند تو این است که بدانی او از توست و هرگونه که باشد چه نیک و چه بد در دنیای گذرا به تو منسوب است و تو در آنچه به او سر پرستی داری مسئول هستی ، در ادب نیکو و راهنمایی به سوی پروردگار یاری او بر طاعت خداوند درباره تو و خودش ؛ پس بر این کار پاداش می گیری  اگر درست عمل کنی و کیفر میبینی اگر نادرست عمل کنید.
وی در ادامه با جمع بندی بحث خاطر نشان کرد: با توجه به موارد بیان شده در این نشست باید در جهت فرهنگ سازی امر فرزند آوری و افزایش جمعیت اقدامات زیر بنایی، اساسی و کاربردی صورت گیرد و قطعا حوزه های علمیه به عنوان مروجین فرهنگ اسلامی در این زمینه باید پیش قدم باشند.