کد مطلب: 13944 تعداد بازدید: ۲۹۵

مدیر پیشین حوزه علمیه خواهران استان گلستان:

طلاب حوزه های علمیه، کارشناسان علوم دینی هستند

دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۹:۲۷
طلاب حوزه های علمیه، کارشناسان علوم دینی هستند
حجت‌الاسلام علی غفاری مدیر پیشین حوزه علمیه خواهران استان گلستان در مراسم افتتاحیه مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان و معارفه مدیر جدید آن، با اشاره به فعالیت‌های آموزشی صورت‌گرفته در مراکز حوزوی خواهران این استان اظهار داشت: در حال حاضر  2هزار طلبه در مقطع تحصیلی عمومی و تخصصی (کارشناسی و کارشناسی ارشد) مشغول به تحصیل هستند و حدود 2هزار نفر نیز از حوزه‌های علمیه خواهران استان گلستان فارغ التحصیل شده‌اند.
وی با اشاره به ارزیابی اساتید حوزه علمیه خواهران استان گلستان اضافه کرد: در استان گلستان 42 استاد با مدرک تحصیلی سطح دو، 85 استاد با مدرک تحصیلی سطح سه و هشت استاد با مدرک تحصیلی سطح چهار یا دکترا فعالیت می‌کنند.
حجت‌الاسلام غفاری با اشاره به اینکه تقاضا برای ورود به حوزه‌های علمیه خواهران در برخی شهرهای استان گلستان دو تا سه برابر ظرفیت بوده است، گفت: به دلیل محدودیت‌ها قادر به پذیرش این متقاضیان برای تحصیل در حوزه‌های علمیه خواهران نیستیم.
وی با اشاره به پیشینه تحصیل بانوان در حوزه‌های علمیه دینی، افزود: برخی از مدارس علمیه خواهران استان گلستان قبل از تاسیس مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران تاسیس شده‌اند و این نشان‌دهنده عمق درایت علمای منطقه و علاقه‌مندی بانوان به معارف اهل بیت(ع) است.
مدیر پیشین حوزه علمیه خواهران استان گلستان با اشاره به اینکه هم اکنون 12 مدرسه علمیه خواهران در این استان فعال هستند، خاطرنشان کرد: برخی از این واحدهای حوزوی در اوایل دهه 60 تاسیس شده‌اند و امروز برخی از بانوان استان گلستان درس خارج حوزه می‌خوانند.
مدیر سابق منطقه پنج حوزه علمیه خواهران با بیان اینکه تاکنون 753 تحقیق پایانی و پایاننامه در گلستان دفاع شده است، یادآور شد: 214 پایاننامه در مرحله دفاع وجود دارد که یک نقطه درخشان در حوزه خواهران است.
غفاری در خصوص فعالیتهای فرهنگی حوزه علمیه خواهران گفت: 220 طلبه به صورت شبانهروزی در خوابگاههای حوزه علمیه مبادرت به انجام کارهای فرهنگی ویژه میکنند.
وی بیان داشت: در حال حاضر 520 طلبه از حوزههای علمیه خواهران به عنوان مبلغ ثبت شده در گلستان فعالیت میکنند، امروزه هیچ توجیهی وجود ندارد که گفته شود فلان شهر در فلان جلسه خانگی مسائلی که با ارزشهای دینی سازگار نباشد ارائه شده است.
مدیر سابق منطقه پنج حوزه علمیه خواهران با تأکید بر اینکه هنوز فرهنگ تبلیغ دینی بانوان به درستی اجرا نشده است، گفت: ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، اوقاف و امور خیریه، استانداری، آموزش و پرورش و آموزش عالی باید با ابزاری که در اختیار دارند برای دغدغههای فرهنگی جامعه برنامهریزی کنند.