کد مطلب: 125303 تعداد بازدید: ۱۳

کارشناس دینی:

بانوان آینه داران و راویان غدیر

شنبه ۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۷:۰۳
حجت الاسلام روشنی، کارشناس دینی گفت: اخباری که توسط راویان زن از روز غدیر نقل‌شده، گویای نقش زنان در پاسداری از این میراث مقدس است

حجت‌الاسلام رمضان روشنی، در نشستی با عنوان بانوان آینه‌داران و راویان غدیر که در جمع حضوری کارکنان مدیریت حوزه علمیه خواهران مازندران و جمع مجازی طلاب و اساتید مدارس علمیه خواهران مازندران، برگزار شد اظهار کرد: شواهد موجود در کتب تاریخی، گویای این است که بانوان نیز روایت کننده واقعه غدیر بودند، رسول خدا(صلی‌الله علیه و آله) از آغاز رسالت، با رویکرد عمده زنان به آئین توحیدی روبرو شد، اولین پذیرنده اسلام حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) و اولین شهید زن اسلام، حضرت سمیه بود، حضور بانوان مهاجر و انصار  در عرصه اجتماعی و غدیر نیز از نمونه های روشن مشارکت آنان در صحنه های اجتماعی است.
وی ادامه داد: اخباری که توسط راویان زن از این مراسم عظیم نقل‌شده، گویای نقش زنان در پاسداری از این میراث مقدس است، در سال دهم هجری مؤمنان بسیاری از شهرهای مختلف به دستور پیامبر(صلی الله علیه و آله) به سوی مدینه روان شدند و به انتظار موسم حج بودند که بعدها به حجةالوداع شهرت یافت، خداوند در قرآن کریم  به واسطه حادثه غدیر می‌فرمایند، الیوم أکملت لکم دینکم و می‌فرماید امروز کفار مأیوس شدند، در واقع ولایت امیرالمؤمنین مشت محکمی به دهان همه کسانی بود که فکر می‌کردند، قرار نیست این حرکت تداوم پیدا کند.
کارشناس تاکید کرد: آن‌هایی که در غدیر حضور داشتند یا منکر آن می‌شدند و یا می‌خواستند آن را نادیده بگیرند، یکی از شخصیت‌های بزرگی که تمام تلاش و همت خود را صرف تبلیغ غدیر و تشریح دوباره این واقعه با عظمت و ولایت کرد، حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) بودند و جان خود را در این راه تقدیم کردند.
وی تصریح کرد: گروهی از انصار برای توجیه خطای خود خدمت حضرت آمدند و گفتند، اگر این مطالب را قبل‌از بیعت با دیگران می‌شنیدیم قطعا به غیر از علی با کس دیگری موافقت نمی‌کردیم حضرت فرمودند آیا پدرم در روز غدیر برای کسی جای عذری باقی گذاشت؟ در احتجاجی که حضرت با بعضی از زنان مدینه داشتند فرمودند، آیا سخن رسول خدا(صلی الله علیه و آله) در روز غدیر را نشنیدید سخن او را فراموش کردید که نسبت من به علی مانند نسبت هارون به موسی است.
حجت الاسلام روشنی بیان کرد: یکی دیگر از این بانوان، ام‌سلمه از همسران پیامبر است که تا لحظه آخر همراه پیامبر بود و ذره‌ای از این مکتب فاصله نگرفت، او می گوید، ما همه دیدیم که پیامبر(صلی الله علیه و آله) دست امیرالمؤمنین را بالا گرفت و این روایت شریف را قرائت و امیرالمؤمنین را منصوب کرد.
وی عنوان کرد: اسماء بنت عمیس، عایشه، فاطمه دختر حمزه ابن عبدالمطلب و همسر زیدبن ارقم، در حجةالوداع بودند و روایت کردند که در آن روز چه گذشت.
 کارشناس دینی ادامه داد: امروز شما بانوان که در حوزه‌های علمیه صاحب تریبون هستید، اهل سخن و قلم هستید و مراجعاتی به شما می‌شود، امروز دشمن با سیاه‌نمایی خود و غفلت ما، فضای کشور را طوری جلوه می‌دهد که هیچ حرکت روبه‌رشد در آن اتفاق نمی‌افتند و لذا مقاوم معظم رهبری فرمان جهان تبیین می دهند که از موفقیت ها و پیشرفت‌ها روایت کنید، مانند کسانی که واقعه غدیر را برای کسانی که در حجةالوداع بودند توضیح می‌دادند، امروز عده‌ای در زمان جنگ نبودند خیلی از مشکلات را ندیدند، باید برای آنها توضیح داده شود، انقلاب مولود حوزه است.
 وی تاکید کرد: یکی از برکات انقلاب شخص مقام‌معظم رهبری است که ما از آن غافل هستیم، دشمن از درایت، تدبیر، رهبری و سیاست، کیاست و هوشمندی او می‌گوید و اعتراف می‌کند اما مایی که مدعی سربازی ولایت هستیم، تبیینی در این زمینه انجام نداده‌ایم و این سرمایه را به دیگران معرفی نکرده‌ایم.