کد مطلب: 124838 تعداد بازدید: ۳۰

کارشناس مذهبی:

ترفندهای روانشناختی مدعیان دروغین مهدویت را باید شناخت

سه شنبه ۲۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۵:۴۰
کارشناس مذهبی گفت: مدعیان دروغین مهدویت با سوء ‌استفاده از اندیشه اسلامی همواره از جدی‌ ترین چالش‌ها هستند و باید ترفندهای روانشناختی مدعیان دروغین مهدویت را شناخت.

 آقای احسان عبادی، کارشناس مذهبی، در نشست مجازی با طلاب مرکز تخصصی نور الزهرا(سلام الله علیها) ساری، با اشاره به موضوع "ترفندهای روانشناختی مدعیان دروغین مهدویت" اظهار کرد: چیستی و تنوع ترفندهای مدعیان مهدویت، از جمله پرسمان های اساسی و اندیشه خیز در عرصه مطالعات مهدویت است.
وی تصریح کرد: با وجود فراگیر بودن این پدیده، کاوش‌ها در زمینه ترفند شناسی اندک بوده و این مقوله با رویکرد روانشناختی مورد مطالعه قرار نگرفته است، مدعیان دروغین مهدویت با سوء ‌استفاده از این اندیشه همواره به عنوان یکی از جدی‌ ترین چالش‌ها به‌ حساب آمده‌ اند، تاریخ ایران معاصر از شروع سلسله پادشاهی قاجار تا پس از پیروزی انقلاب اسلامی از این نوع مدعیان مصون نبوده است.
وی خاطرنشان کرد: اهمیت و ضرورت موضوع ترفند روانشناختی، از آن جهت است که دامنه آن عوام و خواص مردم را در بر می‌گیرد و مدعی سعی می‌کند با شناخت کافی از مخاطبان خود تکنیک ها و شیوه های جذب همان مخاطب را به کار گیرد، برخلاف ترفندهای دیگر مانند اعتقادی که مخاطبان آن بیشتر دین مداران معتقد هستند.
عبادی افزود: یکی از آسیب‌های جدی مباحث مهدویت، جریان‌های انحرافی و مدعیان دروغین است، آنان برای رسیدن به اهداف خود  مجبور به جذب مریدانی هستند، از این رو مهمترین هدف، شناخت ترفند‌های آنان با نگاه روانشناختی در محدوده ایران معاصر است، با توجه به منابع می‌توان ترفندها را در دو قسمت جذب و پایایی منحصر کرد.
وی ادامه داد: نسبت دروغ دادن به بزرگان مبنی بر پذیرش فرقه یا اعتقادها، مرحله‌ ای بودن ادعای مدعیان، تلقین ماهیت ویژه و ماورایی، سوءاستفاده از انگیزه پیشرفت مریدان، از جمله این ترفندها برای جذب مخاطب می باشد.
آقای عبادی خاطر نشان کرد: مرحله بعد از جذب، نیاز به استمرار فرقه می باشد و برای پایایی فرقه، به شگردهای جدید متوسل می شوند، کنترل ذهن مریدان با ابزارهای مغزشویی و تملق گویی، با شخصیت سازی کاذب برای مریدان از جمله ترفندهای پایایی این نوع جریان ها است، مظلوم‌ نمایی که به شیوه ها و مصادیق فراوان در جریانات انحرافی دیده می شود، می تواند هم در بخش جذب و هم در بخش پایایی پروژه‌ها کمک فراوانی داشته باشد.
وی افزود: اگر چه ترفندهای مدعیان کاملاً مهم و درخور توجه است، اما آنچه که در این میان مشترک می باشد، اندیشه اصیل مهدویت بوده که با توجه به آن، مدعیان از آن سوء استفاده کرده و از طرف دیگر به خاطر شیعه بودن جامعه اسلامی و توجه ویژه مردم به مسئله امامت و مهدویت و عدم کسب شناخت دقیق از مسائل مهدویت، بسیاری از خوش باوران در دام این مدعیان قرار می گیرند.