کد مطلب: 123797 تعداد بازدید: ۶

مازندران- برگزاری نشست علمی «جهاد تبیین؛ ضرورت اصلاح ساختار اقتصادی»

شنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۵:۳۸

نشست حضوری معاونان محترم پژوهش مدارس علمیه استان مازندران با حضور جناب آقای آزادی با عنوان: «جهاد تبیین؛ ضرورت اصلاح ساختار اقتصادی» مورخ ۹خرداد 1401 در سالن جلسات مجموعه تاریخی عباس آباد بهشهر برگزار گردید.
آقای آزادی اظهار کرد: مهمترین مولفه ثبات سیاسی هر کشوری، عوامل داخلی و خارجی آن می باشد. ثبات سیاسی هر کشوری نشان دهنده وضعیت سیاسی از نظر تهدیدهای امنیتی داخلی مانند آشوب و آسیب های داخلی و عوامل خارجی مانند جنگ و ناآرامی های اجتماعی می باشد.
وی گفت: باید مشیت باشد تا مردم احساس رفاه نسبی کنند، احساس رضایتمندی از زندگی خواهند داشت.
وی تاکید کرد: مالکیت مهم ترین رکن اقتصاد اسلامی  است. در تشبیه اقتصاد به دو بال پرنده، یک بخش واقعي و حقیقی اقتصاد است که شامل کشاورزی، بازرگانی، صنعت، خدمات حمل و نقل، نفت می باشد و كليه كارخانجات صنعتي، كليه محصولات كشاورزي و نيز كليه خدمات از قبيل حمل ونقل و آموزش و خدمات اينترنت و مشابه آنها از زيربخشهاي بخش واقعي اقتصاد هستند. و بخش دیگر آن اعتباری می باشد که شامل بازار پول  يعني بانكها، موسسات اعتباري  و بازار سرمايه یعنی بورس اوراق بهادار، شركتهاي سرمايه گذاري، شركتهاي بيمه  است.
وی تصریح کرد: اقتصاد با این دو بال می پرد که بدون داشتن هریک از آنها، امکان رشد و توسعه اقتصادی امکان پذیر نیست.
اقتصاد بازار متنوع و پیچیده‌ای برای معامله دارد ؛ بازار کالا و خدمات که بشر ابداع کرد، بازار عرضه و نحوه تولید که شامل بنگاه های اقتصادی می باشد و بازار تقاضا  که مربوط به نحوه مصرف کالا توسط خانوار و مصرف کننده می باشد که نحوه سرمایه‌گذاری و پس‌انداز و نحوه توزیع درآمد و ثروت و مانند اینها، در یک سیستم اقتصادی به وقوع می‌پیوندد.
وی افزود: عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت کالا در بازار است. قیمت کالاها و خدمات مختلف به میزان تقاضای محصولات و کمبود یا در دسترس‌ بودن محصولات بستگی دارد.هر چه قیمت یک کالا بالاتر باشد، افراد کمتری متقاضی آن هستند. مقداری از کالا که خریداران با قیمتی بالاتر می‌خرند کمتر است، زیرا با بالا رفتن قیمت کالا، هزینه‌ی خرید آن کالا نیز بالا می‌رود. در نتیجه، مردم به‌طور طبیعی از خرید آن صرف نظر می‌کنند. و از طرفی هرچه قیمت پایین‌تر باشد، مقدار تقاضای کالا بیشتر می‌شود. وقتی عرضه کالا و تقاضای آن برابر باشد، اقتصاد به تعادل می رسد.  از این رو؛ قیمت‌ کالاها و خدمات وابسته به نوسانات عرضه و تقاضا دائما می باشد و در حال تغییر هستند.