کد مطلب: 104134 تعداد بازدید: ۸۱

مدیرحوزه علمیه خواهران مازندران :

پاسخگویی به شبهات دشمنان نیازمند معرفت‌شناسی و شناخت صحیح از انقلاب است

یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۷:۴۶
مدیرحوزه علمیه خواهران مازندران بر ضرورت شناخت و فهم صحیح از انقلاب تأکید کرد و گفت: پاسخگویی به شبهات دشمنان نیازمند معرفت‌شناسی و شناخت مناسب از انقلاب و مبانی آن است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران از مازندران، حجت‌الاسلام محمدجواد قائمی در سلسله نشست‌های مجازی با عنوان «انقلاب شناسی» بر ضرورت شناخت و فهم صحیح از انقلاب تأکید کرد و گفت: اگر این شناخت و فهم از انقلاب مناسب باشد به‌طور حتم می‌توانیم رهپویان خوبی برای شکل‌دهندگان و کسانی که درراه پیروزی انقلاب مجاهدت کردند، باشیم.

وی انقلاب اسلامی را یکی از بزرگ‌ترین انقلاب‌هایی دانست که قرن حاضر به خود دیده است و تصریح کرد: این انقلاب، مهم‌ترین و شاید هم تنها انقلاب اجتماعی است که در جهان بشریت رخ‌داده است.

استاد حوزه علمیه مازندران بابیان این‌که امروز متأسفانه دشمنان برای ضربه زدن به این انقلاب شبهات مختلفی را مطرح می‌کنند، ادامه داد: این شبهات از حیث ماهیت، ساختار، کارکرد و این‌که آیا آنچه را انقلاب و انقلابیون به دنبال آن بودند محقق شده و یا این‌که این انقلاب دارای اصالت بوده طرح‌شده است.

حجت‌الاسلام قائمی خاطرنشان کرد: پاسخگویی به این سؤالات نیازمند معرفت‌شناسی و شناخت مناسب از انقلاب و مبانی آن و آنچه را که از آثار و نتایج در بستر این ساختار مورد انتظار بود، است.

وی بابیان این‌که بعد از رحلت پیامبر گرامی اسلام، بسیاری از مدعیان انقلابی به دنبال علی و عدالت علی(علیه السلام) بوده، اما حاضر نبودند، هزینه انقلاب را بپردازند،گفت: علت موفقیت امام خمینی(ره) در طول دوران مبارزات و همچنین پس از پیروزی نهضت این بود که روحیه انقلابی داشتند و حاضر بودند برای این انقلاب هزینه کنند.

وی یکی از ویژگی‌های مهم انقلاب اسلامی را وجود نهاد رهبری دانست و خاطرنشان کرد: امام راحل همواره در سخنان خود تأکید داشتند که پشتیبان ولایت‌فقیه باشید تا به کشور شما آسیب وارد نشود.

مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران، یکی از ویژگی‌های انقلاب را وجود و گسترش روحیه انقلابی در جامعه دانست و افزود: افرادی که دارای درک و طلب از انقلاب هستند باید هزینه پرداخت کنند.

حجت‌الاسلام قائمی بابیان این‌که انقلاب در مسیر خود با گسل‌ها و ریزش‌های مختلفی مواجه است، ادامه داد: اگر نهاد رهبری نباشد تا توده‌های مختلفی که در این انقلاب نقش‌آفرین بودند را دورهم جمع کنند، انقلاب محکوم‌به شکست خواهد بود.

وی، یکی از علت‌های شکست انقلاب مشروطه را نبود نهاد رهبری دانست و تصریح کرد: انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل و رهبر معظم انقلاب  توانسته همه بحران‌ها و مشکلات را پشت سربگذارد و به پیشرفت های ارزشمندی دست یابد.

وی با اشاره به تاریخ معاصر ایران، افزود: در این رهگذر نیروهایی با روحیه تحول خواهی تا زمانی که دشمن مشترک داشتند در کنار هم بودند اما وقتی زمان تقسیم قدرت فرا می رسید به دلیل عدم وجود رهبری واحد، شاهد تفرقه و اختلاف در میان این نیروها بودیم و به همین دلیل بعد از جریان مشروطه، استبداد صغیر شکل می‌گیرد و همه تلاش های مشروطه از بین می‌رود.

حجت الاسلام قائمی ادامه داد: در سال ۱۳۲۶ جریان تحول هایی به هم نزدیک می شوند و ملی شدن صنعت نفت آغاز و دولت ملی در ایران پایه گذاری می شود، اما باز هم به دلیل خلا رهبری واحد این تلاش ها با کودتای ۱۳۳۲ دوباره محکوم به شکست می شود.

مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران در بخش دیگری از با اشاره به انواع انقلاب ها گفت: انقلاب اقتصادی را از جمله آن است که متأثر از اندیشه های مارکسیستی در بلوک شرق معرفی شکل گرفته است و دومین انقلاب نیز  سیاسی است که انقلاب رنگین از جمله آن است که در یک ساختار سیاسی حزب یا حاکم جابجا می شود و تفاوت آن با کودتا در این است که در کودتا از خشونت استفاده می شود و در انقلاب های رنگین با فرآیندهای دموکراتیک و آرام انتقال قدرت صورت می گیرد.

وی با اشاره به سومین نوع انقلاب خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک انقلاب اجتماعی در قرن حاضر است که تحت نظام و اندیشه سیاسی شیعه شکل گرفته و مبتنی بر اراده مردم و فقه شیعه است.