کد مطلب: 103885 تعداد بازدید: ۱۰۸

استاد حوزه و دانشگاه:

حضرت فاطمه زهرا (س) کامل‌ترین الگوی زن در خانواده و جامعه است

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۳:۳۹
حضرت زهرا (س) سه نقش همسری، مادری و دختری، شایسته الگو گیری در تمامی زمینه‌های اخلاقی، اعتقادی و عبادی برای بانوان هستند.

  
به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران از مازندران، خانم علمدار، استاد حوزه و دانشگاه و حافظ قرآن در نشست سبک زندگی فاطمی که به مناسبت گرامی داشت ایام ولادت حضرت فاطمه (سلام‌الله علیها) در مدرسه علمیه خواهران آمل برگزار شد، بیان داشت: حضرت فاطمه (سلام‌الله علیها) به‌عنوان کوهساری که چشمه امامت از ایشان جاری‌شده، در سه نقش همسری، مادری و دختری به‌عنوان یک انسان معصومی که به بی‌نهایت متصل است، شایسته الگو گیری در تمامی زمینه‌های اخلاقی، اعتقادی و عبادی بوده و این امر موجب رسیدن به کمال حقیقی خواهد شد.
وی گفت: حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) در مقام دختری، آن‌چنان نقش خود را درست ایفا نمودند که نبی مکرم اسلام صلی‌الله علیه و آله و سلم می‌فرماید ایشان حکم مادری بر من داشته و همان شفقت و دلسوزی و مهر مادری را در حق من ادا نموده است. درنتیجه، آن حضرت، در این زمینه بهترین الگو برای دختران امروز ماست.
علمدار افزود: نقش همسری حضرت فاطمه (سلام‌الله علیها) نیز برترین سرمشق بانوان است. گاهی اوقات مشاهده می‌شود در روابط میان همسران، روحیه لجاجت و تلافی جویانه به وجود می‌آید که یک آفت بزرگ برای زندگی زناشویی خواهد بود.
وی با اشاره به کلام امیرمومنان علی (علیه‌السلام) که سوگند یاد نمودند حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) حتی یک‌بار ایشان را آزرده‌خاطر ننموده‌اند، تأکید کرد: اهل‌بیت علیهم‌السلام مأمور بودند تا در این دنیا همانند سایر انسان‌های زمینی، زندگی کرده و الگو باشند وزندگی‌شان سراسر عشق و محبت و درنهایت احترام بود.
استاد حوزه و دانشگاه در ادامه به نقش مادری حضرت فاطمه (سلام‌الله علیها) اظهار کرد: به‌عنوان نمونه در حدیث شریف کساء آن حضرت با تعابیری همچون یا قره عینی، فرزندانشان را خطاب قرار داده و هیچ‌گاه با خشونت و کلام نادرست با آنان رفتار نمی‌کردند اما متأسفانه در برخی خانواده‌ها می‌بینیم که در مقابل اشتباهات فرزندان، با عصبانیت و تعابیر نامناسب رفتار می‌کنند؛ بنابراین شایسته است در مقام تربیت فرزند، از الگوهای نمونه‌ای همچون حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) درس گرفت.